ยินดีต้อนรับเข้าสู่ jokergameth.com
ค้นหาข้อมูลใน jokergameth.com
หน้าแรก สั่งซื้อสินค้า
กระดานพูดคุย เกี่ยวกับเรา

talesrunner

เวปไซท์เราจะอยู่ไม่ได้หากขาดเขาเหล่านี้ รวมช่วยกันสนับสนุนเวปไซท์สปอนเซอร์ของพวกเรา

colocation,โคโลเคชั่น,ฝากเซิร์ฟเวอร์ สนับสนุนเว็บไซต์ กางเกงเล Joker Game Official Fanpage บล็อคสาวไฮโซ เล่นเกมแล้วได้เงิน โหลดเกม
ให้เช่า Colocation
บริจาค Bitcoin
กางเกงเล
Jokergame Facebook
บล็อคสาวไฮโซ
จ้างให้เล่นเกม
โหลดเกมส์

ถูกระงับใช้งาน (Banned)
    กล่าวขอบคุณ
    772
    ได้รับคำขอบคุณ: 3,990

Talking PC Pro Evolution Soccer 2011 LAN Online

เอามาให้ลองกัน rarไม่ติดพาสเเน่นอน ผมไม่มีPes เลยลองไม่ได้

PES 11 Hamachi Guide
    Step 1
    You need to download PES Green v1.03.

You can download PES Green PES Lan Fix from here.

pes green v1.03

Step 2
    Once you have extracted the archive, execute file named “pesgs1.0.3e” to launch the connector. A window like this will pop-up.

Step 3
    Launch Hamachi and note your IP (Both Host and Client Hamachi IP’s should be known). First type ’0″ to install the certificate.

Step 4
    Once it says that the Certificate has been installed, Choose 2 if you want to be Client and Choose 1 if you want to be the host. Insert the IP’s when asked.

Step 5
    After both the “Host” and “Client” have put their Hamachi IP’s, it will ask you to launch the game. Host should create the room first and then the Client should try to connect.

Note. Same theory applies for Tunngle also, we will test it and let you know.

If you face any problem playing the game on Hamachi, let us know and we will try to help you out.

Update. This method doesn’t work, sorry for the inconvenience it may have caused you. We will update the article as soon as we find the alternative way to play the game on Hamachi/Tunngle

credis http://segmentnext.com/2010/10/30/pe...tunngle-guide/

2. รายชื่อสมาชิกจำนวน 2 คนที่กล่าวขอบคุณ:

-[Just Normal People]-| ™
    กล่าวขอบคุณ
    228
    ได้รับคำขอบคุณ: 616
    Blog Entries
    3
    จะเอาไปลองเดียวนี้แหละ

กล่าวขอบคุณ
    772
    อ้างถึง กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ Punch10sg อ่านกระทู้
    จะเอาไปลองเดียวนี้แหละ
    ได้ไม่ได้มาบอกกันด้วยนะครับ

กล่าวขอบคุณ
    772
    ดันหน่อยครับๆ

กล่าวขอบคุณ
    772
    ดันครั้งสุดท้ายครับ

สมาชิกเต็มตัว
    กล่าวขอบคุณ
    1
    ได้รับคำขอบคุณ: 0
    จะลองดูนะคัฟฟ

GEEZERS'
    กล่าวขอบคุณ
    305
    ได้รับคำขอบคุณ: 610
    โหลดไว้ก่อน ตัวเกมยังไม่ได้ลงเลย ดันๆครับ ใครใช้แล้วได้ไม่ได้ยังไง บอกต่อๆกันนะครับ

สมาชิกเต็มตัว
    กล่าวขอบคุณ
    22
    ได้รับคำขอบคุณ: 3
    ใช้งานยังไงครับช่วยแปรเป็นภาษาไทยหน่อยครับ

TeamKakKak@JKG
    กล่าวขอบคุณ
    428
    ได้รับคำขอบคุณ: 1,242
    Blog Entries
    1
    ผมเคยเอามาปล่อยที่บอร์ดวินนิ่งแล้ว แต่สงสัยมันจะไม่ได้มั่งนะ(หรือผมทำไม่เป็น)